Sınırlı sayı ile sınırsız öğrenmek


birlik

Öğrendiğimiz sınırlı sayıda dil sınırsız bir dünyaya götürüyor bizi. Dil bir yakıtsa eğer;  en küçükken aldığımız yakıt ile ölene dek idare ediyoruz.

Yapılan araştırmalara göre günde 400 kelime ile konuşuyoruz, sınırlı sayıda olan bu kelimeler ile sınırsız olayları, duyguları ve düşünceleri anlatıyoruz.

Sınırlı sayıda anlatma gücü bazen bazı insanlara yetmiyor, Oğuz Atay’ın dediği gibi “kelimeler yetmiyor” işte bu kelimeler yetmiyor eşiğinden sonra insanlar intihara yöneliyor ya da içkiye.

Küçük kelimeler ile büyük olayları anlamaya çalışıyoruz, “Trafoya kedi girdi” cümlesi ile dalga geçiyoruz ama arkasındaki pişkinliği göremiyoruz. Sosyal medyada kediler caps yapılırken çalınan oyları göremiyoruz. Niye çünkü trafoya kedi girdi kelimelerinin arasında kayboluyoruz.

Birileri kelimelere istediği anlamı yükleyip piyasaya sürüyor ve biz hala espiri malzemesi çıkarma peşindeyiz. Tamam dünya mizah olmasa çekilmez bir şey ama tamam ölüm de var ama niye hep bir ağlama hissi geliyor insana bu kadar komik caps arasında?


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.