Kapitalizm nedir


İçinde olduğumuz düzeni tanımak onunla baş edebilmenin temel kuralıdır. Kariyer sahibi olmak, ünvan olursa ne olursa olsun tarzı geliştirilmiş sistemin en sihirli kelimesi “kariyer” dir. Çünkü kariyer demek iyi bir maaş demek. Maaş ne kadar yüksekse statüte yüksektir ve statü her zaman o paradan daha büyüktür. Şöyle ki: Sistem size bir maaş verdiğinde o maaşı konfor, teknoloji, vergi nimetleri için geri almakta ve siz kendinizi bir arkadaşınızla “ya valla 1 milyar alan da 3 milyar alan da” aynı geçiniyor. diye hayıflanıyorsunuz. Bu ankara evden eve nakliyat ünvan sahibi olarak ayakta kalmak için çok para almanız gerekir ki bu da aldığınız paraya denktir. Bu ünvanı 65 yaşından sonra rahat yaşamak için 65 yıl sırtımızda taşırız.

Kapitalizm, korkularını kullanarak sizden bir şeyler almaya çalışır ve başarır da. Nedir bu korkular? gelecek korkusu. Geleceğinizi inşa etmek için bu gününüz içine etmeniz gerekmektedir.

Kapitalizm, olamadıklarını önünüze sunarak, sizin ezik ve daha iyi olmak için her zaman bir fırsat vardır gibi laflarla hem sizin bilincinizi canlı tutar hem de bundan kendisi canlanır. Herkes filmlerdeki, reklamlardaki gibi olmak ister, 3-5 kişi başarır geri kalan o yolda yok olur gider.

Kapitalizm, devamlı ihtiyacımız olmadığı şeyleri satan usta bir sahtekardır. Harcadıkça para kazanacağını öğütler felan. Kapitalizmin doğasında güçsüze yer yoktur ve düşeni ezmek mübahtır.

Bireyin içinde bulunduğu toplumdaki statütüsünü sahip olduğu maddi imkanlar belirlediği için kapitalzmin kendine yaşam alanı bulması kolay olmuştur. İnsanı duygular, yardımseverlik ve hoşgörünün maddi bir kazancı olmadığı için olmasa da olur denmiştir. Kapitalizmde “özel” kelimesi son zamanlarda parlıyor. Her birimiz özel bir insan olmak için yarışıyoruz özel olmak için özel eşyalar alıp kullanmalıyız tek şartı bu gerisi hikaye. Özel kelimesinin devletçe karışılığı özelleştirme. Savaşlar bile silah şirketlerine ve güvenlik şirketlerine verildiği için savaşlar bile özelleştirme kapsamında.

Özet geçersek kapitalizm; “paran kadar konuş” …


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul escort