Çankırı tuz mağarası hakkında bilgi


Çankırı tuz mağarası

Çankırı tuz mağarasının tarihi 5 bin yıla kadar gitmektedir. Çankırı tuz mağarası aynı zamanda Türkiye’nin en büyük mağaralarından bir tanesidir. Hititler döneminden bu yana burada kaya tuzu elde edilmektedir. Hititler döneminde ilkel şartlarda tuz elde edilmiştir günümüzde ise makineler sayesinde büyük bir maden yatağı olmuştur.

Çankırı tuz mağarasına halkın yoğun ilgisi bulunmakta ve günümüzde artık turizm olarak da kullanılmaktadır. Mağaraya araç ile girmek mümkündür. Nefes darlığı olanların çok sık ziyaret etmektedir, mağaranın içerisine girdiğinizde nefesinizin açıldığını hissedeceksiniz.

Kaya tuzunun faydaları

Tuzun bileşimi sodyum klorürdür, ısındığı zaman havanın kalitesini ve oksijenini artırmaktadır. Kaya tuzu kalp rahatsızlığı, astım, bronşit, cilt rahatsızlıkları, horlama gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

Çankırı tuz mağarasında çıkarılan tuzlar rafine edildikten sonra kaya tuzu olarak kullanılmaktadır. Bir diğer özelliği ise konsantre olması yani diğer tuzlardan 2 kaşık atılıyorsa kaya tuzundan 11 kaşık atılması yeterli olmaktadır.

Cilt rahatsızlıkları için kaya tuzundan sabun yapılmaktadır. Banyo yaptıktan sonra kaya tuzunu vücudunuza sürdüğünüzde cilde iyi gelmektedir. saç dibindeki kepeklenmeleri ve dökülmeleri önlemektedir. Sivilce, egzama, mantar gibi cilt rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Çankırı tuz lamba evlerde de tuz lamba olarak kullanılmaktadır, sağlık açısından faydalı olduğu gibi dekoratif ürün olarak da kullanılmaktadır.

Tuzun kendisi antibakteriyeldir, yani mikrop öldürücü özelliği ile vücudumuzdaki mikropları öldürmektedir. Ayak terlemesine, mantara, kokuya faydalıdır. Kaya tuzunun ayak kokusunu yok ettiği gözlenlenmiştir. Aynı zamanda bulunduğu ortamda radyasyonu da yok etmektedir.

Bütün dünya tuza savaş açadursun eğer doğal mineral kaya tuzu alırsanız ve yemeklerinizde kullanırsanız faydasını göreceğinizden emin olabilirsiniz. Rafine tuz zararlıdır yani işlenmiş tuz birçok işlemden geçtiği için faydalı özellikleri yok oluyor. Bol kaya tuzu tansiyon, kalp, bronşit, akciğer hastaları rahatlıkla kullanılabilir. Evinize ya da ofisinize alacağınız tuz lamba ise havayı temizleyecektir.

 


2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. tuz mağarasından çıkan kaya tuzundan yapılmış tuz lamba aldım çok memnun kaldım. artık daha dinç uyanıyorum.

  2. tuz lambasına gittim. nefesimin açıldığını fark ettim. nefes darlığı çekenlere çankırı tuz mağarasına gitmesini tavsiye ederim

istanbul escort